Dagens godbiter

Alle norske barn kjenner til lille Petter edderkopp. På midten av 70-tallet dukket imidlertid en ny edderkopptype opp, best kjent som møbelhandleren på Jessheim.

(2008)

Alle norske barn kjenner til lille Petter edderkopp. På midten av 70-tallet dukket imidlertid en ny edderkopptype opp, best kjent som møbelhandleren på Jessheim. Ifølge avisene den gang hadde han ved hjelp av en telefon og kassettspiller kontakt med en nesten samlet ledelse i Ap og LO. Ved å sette folk opp mot hverandre og lekke til utvalgte pressekontakter lagde han et helvetes spetakkel. Antikkens største historieskriver Cornelius Tacitus sa det slik: Maktbegjær er den mest skamløse av alle lidenskaper. Dagens nettverk er mangfoldige, ikke bare de trådløse. På mange måter er det lettere å forholde seg til nettverk som "bryter sammen" og som "ikke er oppe og går", enn de menneskelige sådanne. Dramatikken rundt utnevnelsen av nytt barneombud er bevis på det. Forsker og daglig leder av LeadershipWoman, Irmelin Drake har uttalt at for i det hele tatt å bli vurdert til en del stillinger, så må du ha et nettverk. Menn har jo hatt Gutteklubben Grei om ikke i uminnelige tider, så i hvert fall temmelig lenge. Ifølge Gerhard Heiberg var Gutteklubben Grei et nettverk som fungerte: - Men det var uglesett i Norge tidligere. Denne typen virksomhet var ikke spesielt anerkjent, men dette har forbedret seg med tiden. Det gjelder tydeligvis ikke nettverk à la Justitias Døtre som Manuela Ramin-Osmundsen var en del av. Hun burde kanskje forholdt seg til nettverk på samme måte som jurist og advokat Ellen Holager Andenæs: Nettverk lyder for øvrig guffent. Jeg foretrekker ekte kontakt med mennesker jeg ikke har nytte av. GET

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen