15.-16. oktober 2025 på Clarion Hotel Oslo Airport

Arbeidsmiljødagene 2025

Går vi på trynet inn i fremtiden?

I en tid med rask teknologisk utvikling, globalisering og endringer i arbeidsmarkedet, står vi overfor store utfordringer og muligheter. Arbeidsmiljødagene 2025 ønsker å utforske hvordan vi kan navigere disse endringene uten å gå på trynet.

Relevant. Tidsaktuelt. Anvendbart.

Innleggene treffer midt i kjernen av de utfordringene – og mulighetene – vi står overfor i dagens arbeidsmiljøarbeid, og passer for alle som har ansvar for eller jobber med arbeidsmiljø og organisasjonsutvikling.

Dag 1 - onsdag 15. oktober:

Et arbeidsmiljø i endring

  • Hva truer arbeidsmiljøarbeidet, hva styrker det
  • Hvordan påvirker teknologi arbeidsmiljøet – og hvordan kan vi styrke det menneskelige i møte med det digitale? 
  • Hvordan skaper vi et arbeidsmiljø som ivaretar kvinners helse – og reduserer sykefravær?
  • Gen Z er her, med nye verdier, behov og forventninger – hvordan påvirker det arbeidsmiljø, ledelse og samspill? 
  • Geopolitisk uro setter arbeidsmiljøet under press - hva betyr økt overvåkning, trusselvurderinger og kontrolltiltak for tillit og trivsel på jobb? 

Dag 2 - torsdag 16. oktober:

Hvordan styrke samarbeidet og vernetjenesten ytterligere?

  • Vi oppsummerer siste års forskning på HMS-arbeid og vernetjenesten

  • Vernetjenesten har en nøkkelrolle, hvordan sikrer vi verneombudenes arbeidsvilkår og kompetanse?  

  • Hvordan er lederne rustet til å videreutvikle et arbeidsliv tuftet på medvirkning og samarbeid?   

  • Hva trenger verneombud og ledere for å ivareta, kartlegge og risikovurdere psykososialt arbeidsmiljø? 

Her er noen av foredragsholderne - se program for fullstendig oversikt

Nina Tangnæs Grønvold

Kvinnearbeidshelseutvalgets rapport – et viktig skritt mot et mer inkluderende og helsefremmende arbeidsliv 

Kvinnearbeidshelseutvalget levert sin rapport i april 2025, og peker på viktige utfordringer og tiltak knyttet til kvinners helse i arbeidslivet. Rapporten belyser blant annet sammenhengen mellom kjønn, yrke, belastning og sykefravær, og foreslår grep for å sikre bedre tilrettelegging, forebygging og oppfølging. Nina Tangnæs Grønvold er tidligere leder av Kvinnearbeidshelseutvalget, og vil i dette innlegget gi et innblikk i hovedfunnene og hva som skal til for et mer inkluderende og helsefremmende arbeidsliv for kvinner.

Foto: NAV

Hans-Petter Nygård-Hansen

Kunstig intelligens i et norsk arbeidsliv

Hans-Petter Nygård-Hansen vil i dette innlegget utfordre oss til å reflektere over hvordan vi best kan utnytte teknologi til å styrke, snarere enn svekke, vår menneskelighet og vårt arbeidsliv – og derav bygge et bedre arbeidsmiljø og en bedre fremtid for oss alle.  

Med en unik kombinasjon av faglig tyngde, engasjerende formidling og praktisk relevans, vil dette innlegget treffe både hjertet og hodet. 

Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap

Konsekvenser av den usikre geopolitiske situasjonen for norsk arbeidsliv, arbeidstakere og arbeidsmiljø

Som nasjonal beredskapsaktør er DSB opptatt av at det systematiske arbeidsmiljøarbeidet, vernetjenesten og partssamarbeidet ikke svekkes i urolige tider. Tvert imot – dette er bærebjelker for trygge og bærekraftige arbeidsplasser, og en viktig del av samfunnssikkerheten. 

I dette foredraget inviterer Elisabeth Askim deltagerne til innsikt som styrker både arbeidslivet og beredskapen i tiden fremover. 

Foto: DSB

Håkon A. Johannessen fra STAMI

Hva trenger verneombud og ledere for å ivareta det psykososiale arbeidsmiljøet etter nye krav?

§ 6-2 (f) i arbeidsmiljøloven slår fast at verneombudet skal følge med på at virksomheten ivaretar kravene til det psykososiale arbeidsmiljøet. Men hva betyr det i praksis? Innlegget fra Håkon A. Johannessen fra STAMI vil belyse hvilken kunnskap og opplæring verneombud trenger for å forstå, vurdere og handle i saker som handler om blant annet samarbeid, organisering, trivsel og relasjoner. Hvordan kan opplæringen styrkes for å gjøre verneombudet tryggere i denne delen av rollen? 

Elin Ørjasæter og Hanne Rovik

Generasjon Z

Det snakkes mye om den kommende generasjon Z, som nå trer inn i arbeidslivet. Gen Z blir beskrevet som opptatt av personlig utvikling, de trenger fleksibilitet og balanse - og de er ikke særlig villige til å gjøre noe ekstra på arbeidsplassen etter arbeidstiden er over! I tilegg er de mer opptatt av bedriftens verdier og bærekraftige løsninger, hvor de stiller krav til at arbeidsgivere må ta tydelige standpunkt i slike spørsmål. Dessuten har de høye forventninger, både til ledelsen, arbeidsplassen og seg selv.  Men er det slik?  Vil da den norske arbeidsmodellen klare å ta imot denne nye generasjonen?

Elin Ørjasæter er en kjent og populær forfatter, foredragsholder og samfunnsdebattant. Hun har stadig tydelige innspill om arbeidsliv, medier og politikk i debatter i radio/TV. Seniorkonsulent i Arbeidsmiljøsenteret, Hanne Rovik inviterer Ørjasæter til samtale om generasjon Z. 

Foto Elin: Anders Nilsen

Verneombudets arbeid og morgendagens HMS-opplæring for verneombud

Fafo har på oppdrag fra NAV kartlagt verneombudenes arbeid. Forsker Rolf K. Andersen oppsummerer kartleggingen. Kristin Lebesby, forsker ved SINTEF Digital,  legger frem rapporten Morgendagens HMS-opplæring for verneombudene i norsk arbeidsliv.

Petter Gulli

HÅP - 87 ting som går bra i verden!

Klimakrise. Naturkrise. Plastkrise. Gaza. Ukraina. Kongo. Sudan. Trump. Putin. Netanyahu. Det er nok av grunner til å miste troen på framtiden. Men sannheten er at det går veldig mye bedre enn folk tror på mange områder – både globalt og her hjemme.  

Med dette avsluttende innlegget fra Petter Gulli er målet å gi dere håp, fremtidstro, pågangsmot og lyst til å bli med å skape både en fantastisk arbeidshverdag og fremtid for alle!  

Festmiddag med musikk fra Lavender onsdag kveld

Gruppen «Lavender», består av Sandra Gulbrandsen, Martine Vinda Kristiansen og Leah Louise Aas Jansen og har blitt kjent for mange gjennom årets sesong av The Voice.

Prisliste

Ordinær deltakelse koster innen mandag 13. juni kr 6.600 for medlemmer av Arbeidsmiljøsenteret, og kr 7.100 for ikke-medlemmer (earlybird). Prisen inkluderer lunsj og pauseserveringer begge dager pluss festmiddag onsdag kveld. Eventuell hotellovernatting er ikke inkludert og må bestilles på egenhånd.

Du faktureres forskuddsvis, ved påmelding.

Avmelding/avbestilling med refusjon må skje senest 30 dager før konferansestart. Avbestilling eller manglende frammøte etter dette refunderes ikke, men en kollega som ikke allerede er meldt på kan delta i ditt sted hvis du gir beskjed.

 

Ønsker du å bli medlem? Klikk her eller send oss en mail på post@arbeidsmiljo.no

Tid og sted:

Onsdag 15. og torsdag 16. oktober 2025 på Clarion Hotel Oslo Airport. Registreringen starter kl 08:30 15. okt. Mingling i messeområdet fra kl 09:00 til programstart kl 10:00. 16. oktober åpnes dørene kl 08:30 og programmet starter kl. 09:00.

Utstillertorg

I pausene kan du nettverke med andre deltakere og få med deg nytt og nyttig fra utstillerne mens du tar en kaffekopp. Interessert i å ha stand på Arbeidsmiljødagene? Ta kontakt med Erik Paulsen på erik@arbeidsmiljo.no

 

Om Arbeidsmiljøsenteret

Arbeidsmiljøsenteret er en ideell organisasjon som skal fremme et best mulig arbeidsmiljø i norske virksomheter. Arbeidsmiljøsenteret er bygd opp som en medlemsorganisasjon, med både offentlige og private virksomheter som medlemmer.Vi er andets eldste HMS-organisasjon. Vi er parti - og organisasjonsnøytral og har kontakt med alle parter i arbeidslivet.Mottoet vårt er: vi gjør arbeidsdagen din bedre.

 

Målgruppe

Arbeidsmiljødagene er for alle som er interessert i arbeidsmiljøspørsmål! Ledere, verneombud, HR-rådgivere, tillitsvalgte, medlemmer av arbeidsmiljøutvalg, HMS-ledere/-rådgivere, ansatte i bedriftshelsetjenesten og øvrige ansatte med interesse.

Velkommen til et eksklusivt morgenmøte for hovedverneombud som en opptakt til Arbeidsmiljødagene 2025!

Arbeidsmiljøsenteret har i over 50 år engasjert seg i vernetjenesten og hovedverneombudsrollen. Vi kjenner godt til de utfordringene dere møter – de er mange, men samtidig både spennende og avgjørende for demokratiet på arbeidsplassen og utviklingen av et godt arbeidsmiljø.

Vi vet hvor verdifullt det er å kunne samles med andre hovedverneombud for å utveksle erfaringer og diskutere aktuelle temaer. Derfor ønsker vi deg hjertelig velkommen til morgenmøtet! 

🕣 Tid: 08:30-09:30 
🍴 Enkel servering 

Vi ser frem til en engasjerende og givende samtale! 

Nina Berg er Cand. Polit. i Sammenliknende politikk. Hun har jobbet som konsulent i Arbeidsmiljøsenteret i 30 år og som arbeidslivsforsker før det. Hun er en svært erfaren konsulent med god kjennskap til norsk arbeidsliv, både offentlig og privat.

Musikalsk innslag fra Oda Berglien

Oda Berglien

Det snakkes mye om den kommende generasjon Z, som nå trer inn i arbeidslivet. Gen Z blir beskrevet som opptatt av personlig utvikling, de trenger fleksibilitet og balanse- og de er ikke særlig villige til å gjøre noe ekstra på arbeidsplassen etter arbeidstiden er over!   I tilegg er de mer opptatt av bedriftens verdier og bærekraftige løsninger, hvor de stiller krav til at arbeidsgivere må ta tydelige standpunkt i slike spørsmål. Dessuten har de høye forventninger, både til ledelsen, arbeidsplassen og seg selv.  Men er det slik?  Vil da den norske arbeidsmodellen klare å ta imot denne nye generasjonen?

Vi tar praten sammen med kunnskapsrike og dagsaktuelle foredragsholdere, og stiller spørsmålene om hva vi kan bidra med i fremtiden for å skape gode arbeidsplasser- både for unge og for erfarne arbeidstakere!  

Elin Ørjasæter er en kjent og populær forfatter, foredragsholder og samfunnsdebattant. Hun har stadig tydelige innspill om arbeidsliv, medier og politikk i debatter i radio/TV. Seniorkonsulent i Arbeidsmiljøsenteret, Hanne Rovik inviterer til samtale om generasjon Z.

Hanne Rovik jobber som seniorkonsulent i Arbeidsmiljøet, og har et brennende engasjement for ungdom og unge voksne i arbeidslivet. Hanne har tidligere jobbet i over 20 år innen det sosialfaglige feltet, blant annet med ungdom og unge voksne som har falt ut av arbeidslivet. Hanne har tidligere etablert, ledet og forankret et prosjekt som bidro til å knytte unge voksne til arbeidslivet, med stor suksess. Som seniorkonsulent i Arbeidsmiljøsenteret er Hanne opptatt av å jobbe med de psykososiale faktorene i arbeidslivet, og særlig hvordan bedrifter kan jobbe godt for at nye og eldre generasjoner skal ha et trygt og godt arbeidsmiljø sammen.

Foto Elin: Anders Nilsen

Kvinnearbeidshelseutvalget levert sin rapport i april 2025, og peker på viktige utfordringer og tiltak knyttet til kvinners helse i arbeidslivet. Rapporten belyser blant annet sammenhengen mellom kjønn, yrke, belastning og sykefravær, og foreslår grep for å sikre bedre tilrettelegging, forebygging og oppfølging.

Nina Tangnæs Grønvold er tidligere leder av Kvinnearbeidshelseutvalget, og vil i dette innlegget gi et innblikk i hovedfunnene og hva som skal til for et mer inkluderende og helsefremmende arbeidsliv for kvinner.

Nina Tangnæs Grønvold

Vi står i en tid preget av uro og raske samfunnsendringer. Det påvirker også arbeidslivet – og stiller nye krav til både beredskap og arbeidsmiljø. 

Som nasjonal beredskapsaktør er DSB opptatt av at det systematiske arbeidsmiljøarbeidet, vernetjenesten og partssamarbeidet ikke svekkes i urolige tider. Tvert imot – dette er bærebjelker for trygge og bærekraftige arbeidsplasser, og en viktig del av samfunnssikkerheten. 

I dette foredraget inviterer Elisabeth Askim deltagerne til innsikt som styrker både arbeidslivet og beredskapen i tiden fremover.

 

Hans-Petter Nygård-Hansen vil i dette innlegget utfordre oss til å reflektere over hvordan vi best kan utnytte teknologi til å styrke, snarere enn svekke, vår menneskelighet og vårt arbeidsliv – og derav bygge et bedre arbeidsmiljø og en bedre fremtid for oss alle.  

Med en unik kombinasjon av faglig tyngde, engasjerende formidling og praktisk relevans, vil dette innlegget treffe både hjertet og hodet.

Hans-Petter Nygård-Hansen

Fafo har på oppdrag fra NAV kartlagt verneombudenes arbeid. Forsker Rolf K. Andersen oppsummerer kartleggingen.

Prosjektet har fire hovedproblemstillinger knyttet til verneombudenes arbeid:

  • Forståelse og praktisering av verneombudsrollen
  • Rollen opp mot intensjonene og virkemidlene i IA-avtalen t
  • Verneombudenes dialog med leder, tillitsvalgte og ansatte
  • Variasjon i bruk av verneombudet grunnet virksomhetsstørrelse og grad av institusjonalisering

Kristin Lebesby, forsker ved SINTEF Digital, legger frem rapporten Morgendagens HMS-opplæring for verneombudene i norsk arbeidsliv

ved Jan Inge Oen, koordinerende hovedverneombud region Nord i Equinor

Rapport fra Arbeidstilsynet konkluderer med at virksomheter ikke helt lykkes med arbeidet rundt psykososialt arbeidsmiljø. Hva tenker AT må være på plass i en organisasjon for å ivareta lovens krav om et fullt forsvarlig psykososialt arbeidsmiljø? Hva bør den enkelte virksomhet gjøre?

§ 6-2 (f) i arbeidsmiljøloven slår fast at verneombudet skal følge med på at virksomheten ivaretar kravene til det psykososiale arbeidsmiljøet. Men hva betyr det i praksis? Innlegget vil belyse hvilken kunnskap og opplæring verneombud trenger for å forstå, vurdere og handle i saker som handler om blant annet samarbeid, organisering, trivsel og relasjoner. Hvordan kan opplæringen styrkes for å gjøre verneombudet tryggere i denne delen av rollen? 

Av Håkon A. Johannessen fra STAMI.

Håkon A. Johannessen

Klimakrise. Naturkrise. Plastkrise. Gaza. Ukraina. Kongo. Sudan. Trump. Putin. Netanyahu. Det er nok av grunner til å miste troen på framtiden. Men sannheten er at det går veldig mye bedre enn folk tror på mange områder – både globalt og her hjemme.  

Med dette avsluttende innlegget fra Petter Gulli er målet å gi dere håp, fremtidstro, pågangsmot og lyst til å bli med å skape både en fantastisk arbeidshverdag og fremtid for alle! 

Petter Gulli 

Kvinnearbeidshelseutvalgets rapport – et viktig skritt mot et mer inkluderende og helsefremmende arbeidsliv

Kvinnearbeidshelseutvalgets rapport – et viktig skritt mot et mer inkluderende og helsefremmende arbeidsliv

Nina Tangnæs Grønvold, tidligere leder av Kvinnearbeidshelseutvalget

Kunstig intelligens i et norsk arbeidsliv

Kunstig intelligens i et norsk arbeidsliv

Hans-Petter Nygård-Hansen

Konsekvenser av den usikre geopolitiske situasjonen for norsk arbeidsliv, arbeidstakere og arbeidsmiljø

Konsekvenser av den usikre geopolitiske situasjonen for norsk arbeidsliv, arbeidstakere og arbeidsmiljø

Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap

Hva trenger verneombud og ledere for å ivareta bokstav F og det psykososiale arbeidsmiljøet?

Hva trenger verneombud og ledere for å ivareta bokstav F og det psykososiale arbeidsmiljøet?

Håkon A. Johannessen fra STAMI

HÅP - 87 ting som går bra i verden!

HÅP - 87 ting som går bra i verden!

Petter Gulli

Generasjon Z

Generasjon Z

Elin Ørjasæter

Status på verneombudets rolle i norsk arbeidsliv

Status på verneombudets rolle i norsk arbeidsliv

Fafo-forsker Rolf K. Andersen

Går vi på trynet inn i fremtiden?

I en tid med rask teknologisk utvikling, globalisering og endringer i arbeidsmarkedet, står vi overfor store utfordringer og muligheter.

Arbeidsmiljødagene 2025 ønsker å utforske hvordan vi kan navigere disse endringene uten å gå på trynet. 

Bli med på viktige samtaler om hvordan vi styrker arbeidsmiljøet og vernetjenesten i en tid med store endringer!

 

  Vi står overfor store endringer i arbeidslivet – og de påvirker hvordan vi har det på jobb. Som leder, HR-ansvarlig, HMS-rådgiver eller ikke minst - som del av vernetjenesten, står du midt i arbeidet med å utvikle trygge, bærekraftige og inkluderende arbeidsmiljøer.  

På Arbeidsmiljødagene 2025 inviterer vi deg til engasjerende og innsiktsfulle innlegg og diskusjoner om arbeidsmiljø og hva fremtidens vernetjeneste trenger for å bidra til å videreutvikle «det norske gullet» - samarbeidet på arbeidsplassen. 

Arbeidsmiljødagene vil gi deg faglig påfyll, nye perspektiver – og ikke minst: inspirasjon til handling for å møte dagens – og morgendagens – utfordringer i arbeidsmiljøarbeidet. 

Velkommen til et eksklusivt morgenmøte for hovedverneombud som en opptakt til Arbeidsmiljødagene 2025!

Arbeidsmiljøsenteret har i over 50 år engasjert seg i vernetjenesten og hovedverneombudsrollen. Vi kjenner godt til de utfordringene dere møter – de er mange, men samtidig både spennende og avgjørende for demokratiet på arbeidsplassen og utviklingen av et godt arbeidsmiljø.

Vi vet hvor verdifullt det er å kunne samles med andre hovedverneombud for å utveksle erfaringer og diskutere aktuelle temaer. Derfor ønsker vi deg hjertelig velkommen til morgenmøtet! 

🕣 Tid: 08:30-09:30 
🍴 Enkel servering 

Vi ser frem til en engasjerende og givende samtale! 

Nina Berg er Cand. Polit. i Sammenliknende politikk. Hun har jobbet som konsulent i Arbeidsmiljøsenteret i 30 år og som arbeidslivsforsker før det. Hun er en svært erfaren konsulent med god kjennskap til norsk arbeidsliv, både offentlig og privat.

Musikalsk innslag fra Oda Berglien

Oda Berglien

Det snakkes mye om den kommende generasjon Z, som nå trer inn i arbeidslivet. Gen Z blir beskrevet som opptatt av personlig utvikling, de trenger fleksibilitet og balanse- og de er ikke særlig villige til å gjøre noe ekstra på arbeidsplassen etter arbeidstiden er over!   I tilegg er de mer opptatt av bedriftens verdier og bærekraftige løsninger, hvor de stiller krav til at arbeidsgivere må ta tydelige standpunkt i slike spørsmål. Dessuten har de høye forventninger, både til ledelsen, arbeidsplassen og seg selv.  Men er det slik?  Vil da den norske arbeidsmodellen klare å ta imot denne nye generasjonen?

Vi tar praten sammen med kunnskapsrike og dagsaktuelle foredragsholdere, og stiller spørsmålene om hva vi kan bidra med i fremtiden for å skape gode arbeidsplasser- både for unge og for erfarne arbeidstakere!  

Elin Ørjasæter er en kjent og populær forfatter, foredragsholder og samfunnsdebattant. Hun har stadig tydelige innspill om arbeidsliv, medier og politikk i debatter i radio/TV. Seniorkonsulent i Arbeidsmiljøsenteret, Hanne Rovik inviterer til samtale om generasjon Z.

Hanne Rovik jobber som seniorkonsulent i Arbeidsmiljøet, og har et brennende engasjement for ungdom og unge voksne i arbeidslivet. Hanne har tidligere jobbet i over 20 år innen det sosialfaglige feltet, blant annet med ungdom og unge voksne som har falt ut av arbeidslivet. Hanne har tidligere etablert, ledet og forankret et prosjekt som bidro til å knytte unge voksne til arbeidslivet, med stor suksess. Som seniorkonsulent i Arbeidsmiljøsenteret er Hanne opptatt av å jobbe med de psykososiale faktorene i arbeidslivet, og særlig hvordan bedrifter kan jobbe godt for at nye og eldre generasjoner skal ha et trygt og godt arbeidsmiljø sammen.

Foto Elin: Anders Nilsen

Kvinnearbeidshelseutvalget levert sin rapport i april 2025, og peker på viktige utfordringer og tiltak knyttet til kvinners helse i arbeidslivet. Rapporten belyser blant annet sammenhengen mellom kjønn, yrke, belastning og sykefravær, og foreslår grep for å sikre bedre tilrettelegging, forebygging og oppfølging.

Nina Tangnæs Grønvold er tidligere leder av Kvinnearbeidshelseutvalget, og vil i dette innlegget gi et innblikk i hovedfunnene og hva som skal til for et mer inkluderende og helsefremmende arbeidsliv for kvinner.

Nina Tangnæs Grønvold

Vi står i en tid preget av uro og raske samfunnsendringer. Det påvirker også arbeidslivet – og stiller nye krav til både beredskap og arbeidsmiljø. 

Som nasjonal beredskapsaktør er DSB opptatt av at det systematiske arbeidsmiljøarbeidet, vernetjenesten og partssamarbeidet ikke svekkes i urolige tider. Tvert imot – dette er bærebjelker for trygge og bærekraftige arbeidsplasser, og en viktig del av samfunnssikkerheten. 

I dette foredraget inviterer Elisabeth Askim deltagerne til innsikt som styrker både arbeidslivet og beredskapen i tiden fremover.  

Elisabeth Askim

Hans-Petter Nygård-Hansen vil i dette innlegget utfordre oss til å reflektere over hvordan vi best kan utnytte teknologi til å styrke, snarere enn svekke, vår menneskelighet og vårt arbeidsliv – og derav bygge et bedre arbeidsmiljø og en bedre fremtid for oss alle.  

Med en unik kombinasjon av faglig tyngde, engasjerende formidling og praktisk relevans, vil dette innlegget treffe både hjertet og hodet.

Hans-Petter Nygård-Hansen

Fafo har på oppdrag fra NAV kartlagt verneombudenes arbeid. Forsker Rolf K. Andersen oppsummerer kartleggingen.

Prosjektet har fire hovedproblemstillinger knyttet til verneombudenes arbeid:

  • Forståelse og praktisering av verneombudsrollen
  • Rollen opp mot intensjonene og virkemidlene i IA-avtalen t
  • Verneombudenes dialog med leder, tillitsvalgte og ansatte
  • Variasjon i bruk av verneombudet grunnet virksomhetsstørrelse og grad av institusjonalisering

Kristin Lebesby, forsker ved SINTEF Digital,  legger frem rapporten Morgendagens HMS-opplæring for verneombudene i norsk arbeidsliv.

ved Jan Inge Oen, koordinerende hovedverneombud region Nord i Equinor 

Rapport fra Arbeidstilsynet konkluderer med at virksomheter ikke helt lykkes med arbeidet rundt psykososialt arbeidsmiljø. Hva tenker AT må være på plass i en organisasjon for å ivareta lovens krav om et fullt forsvarlig psykososialt arbeidsmiljø? Hva bør den enkelte virksomhet gjøre?

§ 6-2 (f) i arbeidsmiljøloven slår fast at verneombudet skal følge med på at virksomheten ivaretar kravene til det psykososiale arbeidsmiljøet. Men hva betyr det i praksis? Innlegget vil belyse hvilken kunnskap og opplæring verneombud trenger for å forstå, vurdere og handle i saker som handler om blant annet samarbeid, organisering, trivsel og relasjoner. Hvordan kan opplæringen styrkes for å gjøre verneombudet tryggere i denne delen av rollen? 

Av Håkon A. Johannessen fra STAMI.

Håkon A. Johannessen

Klimakrise. Naturkrise. Plastkrise. Gaza. Ukraina. Kongo. Sudan. Trump. Putin. Netanyahu. Det er nok av grunner til å miste troen på framtiden. Men sannheten er at det går veldig mye bedre enn folk tror på mange områder – både globalt og her hjemme.  

Med dette avsluttende innlegget fra Petter Gulli er målet å gi dere håp, fremtidstro, pågangsmot og lyst til å bli med å skape både en fantastisk arbeidshverdag og fremtid for alle! 

Petter Gulli 

Endringer kan forekomme.

I pausene kan du nettverke med andre deltakere og få med deg nytt og nyttig fra utstillerne mens du tar en kaffekopp. Er din bedrift interessert i å ha stand på Arbeidsmiljødagene? Ta kontakt med Erik Paulsen på erik@arbeidsmiljo.no

Scroll til toppen